Zpět

CAIM na Restrukturalizačním fóru 2019

6.11.

CAIM na Restrukturalizačním fóru 2019

Restrukturalizační fórum se stalo prestižní událostí nejen pro odborníky, kteří se zabývají restrukturalizacemi a krizovým řízením. Letošní 8. ročník se uskutečnil 5. listopadu 2019 v prostorách České národní banky v Praze a nesl podtitul: „Klid před bouří?“. Konference se zúčastnilo 250 odborníků z řad bankéřů, právníků, ekonomických poradců, insolvenčních správců a představitelů firem. Jedním z hlavních témat byla situace v automobilovém průmyslu. V panelu vystoupil Petr Karásek, místopředseda CAIM a člen pořádající Turnaround Management Association ČR.

Jak zaznělo, fakta z tuzemského automobilového průmyslu vypadají varovně. Dodavatelům klesají zisky, ale rostou náklady, zvláště mzdové. Prodej nových aut za prvních deset měsíců podle Svazu dovozců automobilů klesl meziročně o sedm procent na 211 tisíc. Kvůli ochlazení poptávky už omezila výrobu nošovická automobilka Hyundai. Dalšího vývoje odvětví propojených s výrobou automobilů se obávají také banky. Svaz automobilového průmyslu ale paniku mírnil. Tuzemští dodavatelé mají silnou pozici, jsou to většinou nové a efektivní továrny.

Problém mohou mít dodavatelé, kteří neinvestovali do svého rozvoje včetně technologií, procesů a lidí a vsadili jen na konkurenci cenou. Jejich pozice je velmi křehká, protože v období krize je velké riziko cenové války mezi konkurenty, a pokud daný dodavatel nemá včas připravené i jiné zbraně jak uspět, souboj o co nejnižší ceny nemůže dlouhodobě vydržet. „Je tu skupina firem, která v posledních cca deseti letech vyrostla na anabolikách s cílem pouze zvyšovat objemy, nikoliv kvalitu a efektivitu svého podnikání. Až přijdou problémy, budou stát první v řadě u poradců, aby je provedli restrukturalizací,“ uvedl krizový manažer Petr Karásek, který se podílel například na restrukturalizaci podniku Tatra.

Restrukturalizačního fóra se účastnili i další členové CAIM, kteří v předchozích ročnících na fóru prezentovali zajímavé příběhy z praxe a tím podpořili poslání a význam asociace, vč. interim managementu v ČR.

-JD-

Galerie