II. BUSINESS DEN CAIM na strojírenském veletrhu v Brně 2024
Rozhodli jsme se podobně jako loni uspořádat Business den CAIM v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu. Ten bude letos jubilejní a získal pro 65. ročník záštitu prezidenta České republiky Petra Pavla. Už teď je jasné, že vystavovatelů bude více než loni a to nejen z ČR, ale i zahraničí. My pro ně a pro pozvané hosty a samozřejmě i členy CAIM připravujeme dvě diskusní setkání. Jedno bude zaměřené na aktuální vývoj české ekonomiky a dopady na firmy a v druhé debatě probereme se zkušenými manažery současné výzvy a trendy v průmyslu. Kromě toho bude prostor pro networking a setkání s našimi předními interim manažerkami, které mají rovněž bohaté zkušenosti z průmyslových firem.
Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Zastoupeny jsou všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Nosným oborem je tradičně obrábění a tváření. Hlavním tématem je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. Mezi další témata patří cirkulární ekonomika – nakládání s materiálními zdroji. Jde o trend, který je jednou z prioritních oblastí udržitelného rozvoje, adaptace průmyslu a obchodu se bude ubírat právě tímto směrem. Součástí veletrhu je špičkový doprovodný program složený z odborných konferencí, seminářů a workshopů na aktuální technická, obchodní a ekonomická témata.
- PROGRAM 2024:
KDY: STŘEDA 9. 10., od 9.00 do 17.00 hod.
KDE: Výstaviště – sídlo Regionální hospodářské komory Brno, velký sál (vstup z výstaviště)
REGISTRACE: ZDE
II. BUSINESS DEN ČESKÉ ASOCIACE INTERIM MANAGEMENTU (CAIM)
- 10:30 EKONOMICKÁ DEBATA: Zvládnou české firmy de-globalizaci ekonomiky?
- 12.30 Káva s interim manažerkami CAIM
- 14:00 DEBATA S PRŮMYSLOVÝMI LÍDRY: Manažerské výzvy a trendy v průmyslu aneb co se osvědčilo
- 9.00 - 17.00 Networking se členy CAIM
Místo konání: Výstaviště – sídlo Regionální hospodářské komory Brno, velký sál (vstup z výstaviště)
Pořadatel a odborný garant: Česká asociace interim managementu, www.caim.cz; Ing. Jana Dronská, MBA, tel.: +420 606 728 882
Organizační zajištění: Marie Savara, tel.: +420 733 161 779, e-mail: info@caim.cz
I. BUSINESS DEN CAIM na strojírenském veletrhu v Brně 2023
Chceme být vidět na významných akcích, a tak jsme se rozhodli mít poprvé vlastní program na MSV v Brně
Česká asociace interim managementu se představila na MSV v Brně odborné veřejnosti formou BUSINESS DNE ve středu 11. října v pavilonu E hned u hlavního vstupu na výstaviště. Součástí byl seminář a debata s průmyslovými lídry. Obě akce byly zaměřené na praktické možnosti řešení dopadů nepříznivého vývoje českého hospodářství na průmysl a zejména na střední a menší firmy, na jejich rozvoj a konkurenceschopnost.
Seminář o interim managementu
Dopoledne proběhl seminář na téma ROLE INTERIM MANAGEMENTU PŘI TRANSFORMACI PRŮMYSLU, na kterém krizový a restrukturalizační manažer Petr Karásek, viceprezident České asociace interim managementu, prezentovat zkušenosti interim manažerů z různých provozních restrukturalizací průmyslových podniků, vč. společnosti TATRA TRUCKS, a možnosti jejich využití. Zaměřil se na problematické záležitosti, kterým by se měly firmy ve svém zájmu vyhnout, ale také na postupy, které pomohly nastartovat další rozvoj podnikatelských subjektů.
V semináři byly demonstrovány čtyři konkrétní příběhy firem, které se dostaly do potíží. Na těchto příkladech z praxe byly demonstrovány čtyři hlavní typické slabiny středních a menších českých privátních firem – tedy absence vize a slabá strategie, neefektivní organizace a malá pozornost nastavování procesů ve firmě, „nevybalancovanost“ byznys modelu s disponibilními zdroji a nedobrá práce s lidmi. Právě v těchto oblastech může být zkušený interim manažer velkou pomocí takovýmto firmám či jejich majitelům. Interim manažer či mini-tým interim manažerů může v takovýchto situacích pomoci nezávislým a zkušeným pohledem zvenčí, navržením a doporučením vhodných postupů či přípravou konkrétních akčních plánů, převzetím dočasné odpovědnosti za říze ní firem nebo jejich částí včet plnění dohodnutých akčních plánů a nakonec i případně mentoringem vlastníků či vybraných manažerů.
Debata se zkušenými manažery
Druhou akcí byla odpolední debata se zkušenými manažery z průmyslových firem pod názvem CESTA K PROSPERITĚ – OD SUBDODAVATELE K FINALISTOVI aneb STRATEGIE JE ZÁKLAD! O své zkušenosti se podělil Petr Rusek, bývalý obchodní ředitel KAROSY/IVECO, restrukturalizační obchodní ředitel a předseda představenstva TATRA TRUCKS, nyní majitel subdodavatelské společnosti do automotive. Druhým řečníkem byl Marián Lipovský, vrcholový manažer SONY Slovakia, Železáren Hrádek a ZETOR Brno. Dvojici top manažerů doplnil Martin Tvarůžek, průmyslový designer, držitel ocenění Red Dot Best of the Best 2023. Debatu moderovala PR manažerka, dříve redaktorka a moderátorka České televize, Jana Dronská. Společně se v debatě pokusili na základě zkušeností sestavit návod na to, jak se firmy mohou stát úspěšnější a odolnější ve složitých podmínkách velké konkurence, silného tlaku zákazníků a dalších problémů doléhajících na český průmysl.
Spolupracujeme s partnery
Zvolená témata volně navázala na loňský podcastový seriál časopisu MM Průmyslové spektrum a České asociace interim managementu Jak vést firmu k prosperitě ve složité době. Partnerem BUSINESS DNE byla kromě vydavatelství magazínu MM Průmyslové spektrum také Regionální hospodářská komora Brno. Během celého dne byl prostor na setkání s interim manažery a na diskuse nejen nad vývojem české ekonomiky a dopady na průmysl. Zájemci se mohli dozvědět, jak interim manažeři pracují a postupují, na jaké situace je možné je využít nebo jak si vybrat ty správné.
Pro vystavovatele i návštěvníky veletrhu mohl být BUSINESS DEN CAIM příležitostí podívat se na podnikání jiným úhlem pohledu a najít inspiraci k dalším významným krokům. Obě akce navštívilo kolem 50 lidí. Akci můžeme považovat za úspěšnou.
Vysoká návštěvnost veletrhu
64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu vzbudil u odborné veřejnosti velký zájem a přesvědčivě obhájil smysl veletrhu v době digitální transformace průmyslové výroby. Expozice 1312 vystavujících firem ze 43 zemí obsadily 10 pavilonů brněnského výstaviště. Celková návštěvnost se za čtyři veletržní dny přiblíží k 60 000 lidí.
Oslovení vystavovatelé se shodují, že letošní ročník MSV proběhl v pozitivní atmosféře dané vysokou návštěvností a zejména kvalitou jednání. „Mnoho návštěvníků sem přišlo nejen řešit konkrétní byznys, ale i najít nové obchodní partnery, což naplnilo základní smysl veletrhu. Možnost prohlédnout si exponáty fyzicky, případně i v chodu, je při výběru technologií pro průmyslovou výrobu nadále klíčová a nenahraditelná jinými formami prezentace,“ uvedl Jan Kubata, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.
Článek v MM průmyslovém spektru o akci: